BELEX Club
BELEX Club
BELEX Club
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
BELEX Club

Ekonomski Forum
 
PrijemTABLEEventsPublicationsTražiRegistruj sePristupi
 

 Prava akcionara...

Ići dole 
+5
vilander
Sahbaz
Sasuolo
Sneki
Kobe Bryant
9 posters
AutorPoruka
Kobe Bryant
VIP
VIP
Kobe Bryant


Broj poruka : 2990
Godina : 47
Localisation : N.BGD
Points : 5556
Datum upisa : 22.05.2007

Prava akcionara... Empty
PočaljiNaslov: Prava akcionara...   Prava akcionara... Icon_minitimeUto 11 Mar - 12:36

Pristup aktima

Član 343.

(1) Akcionarsko društvo dužno je, ako posebnim zakonom nije drukčije propisano, da akta iz člana 342. ovog zakona stavi na raspolaganje svakom akcionaru ili ranijem akcionaru za period u kome je bio akcionar društva, radi kopiranja i ostvarivanja prava uvida i to u radno vreme društva u prostorijama društva.

(2) Akcionarsko društvo može odrediti da lice koje zahteva pristup aktima treba da se identifikuje, kao i da dokaže status akcionara pre obezbeđenja tražene informacije.
Nazad na vrh Ići dole
Kobe Bryant
VIP
VIP
Kobe Bryant


Broj poruka : 2990
Godina : 47
Localisation : N.BGD
Points : 5556
Datum upisa : 22.05.2007

Prava akcionara... Empty
PočaljiNaslov: Re: Prava akcionara...   Prava akcionara... Icon_minitimeUto 20 Jan - 5:10

1. Pravo da lično ili preko punomoćnika učestvuje u radu skupštine akcionara, pravo glasa ako ima akcije sa pravom glasa, pravo podnošenja predloga i dobijanja odgovora u vezi sa pitanjima iz dnevnog reda, kao i pravo postavljanja pitanja u vezi sa dnevnim redom u skladu sa zakonom


2. Pravo uvida u pravne akte, kao i u druga dokumenta i informacije društva


3. Pravo na dividendu, nakon isplate dividendi na sve izdate preferencijalne akcije u punom iznosu


4. Pravo učešća u raspodeli likvidacionog viška po likvidaciji društva, nakon isplate poverilaca i akcionara bilo kojih preferencijalnih akcija


5. Pravo preče kupovine iz novih emisija akcija, kao i pravo sticanja akcija po osnovu konvertibilnih obveznica


6. Pravo raspolaganja akcijama svih vrsta u skladu sa zakonom


7. Pravo da na godišnjoj skupštini traži ažuriran i kompletan izveštaj o poslovanju društva od upravnog odbora, naročito finansijski izveštaj i izveštaj o sticanju sopstvenih akcija, kao i pravo da kod nadležnog suda traži ostvarivanje tog prava


8. Pravo na uvid i kopiranje knjige akcionara


9. Pravo na besplatne akcije po osnovu povećanja kapitala iz sredstava društva


10. Pravo da sazove vanrednu sednicu skupštine društva ako ima više od 10% kapitala društva


11. Pravo na prigovor ako nije u skladu sa Zakonom obavešten o sednici godišnje ili vanredne skupštine, ukoliko ne prisustvuje sednici


12. Pravo akcionara koji pojedinačno ili zbirno imaju više od 10% akcija sa pravom glasa za Upravni odbor, da predlože i zahtevaju da se najviše 2 nova pitanja uključe u dnevni red sednice


13. Pravo da podnese tužbu kojom se pobija odluka društva doneta na sednici skupštine koja nije sazvana u skladu sa zakonom o privrednim društvima, osnivačkim aktom ili statutom; suprotna zakonu, osnivačkom aktu ili statutu; nije doneta na način utvrđen zakonom, osnivačkim aktom ili statutom; u drugim slučajevima utvrđenim zakonom; a ako je na skupštini glasao protiv odluke, ili nije bio propisno pozvan na sednicu skupštine ili je onemogućen na drugi način da bude na njoj


14. Pravo da podnese tužbu kojom se pobija odluka Društva o izboru Direktora i članova Upravnog odbora u slučajevima iz predhodne tačke kao i ako je upravni odbor sastavljen protivno odredbama zakona, osnivačkog akta ili statute; skupština akcionara u upravni odbor izabere lice koje nije bilo predloženo u skladu sa zakonom, osnivačkim aktom ili statutom; skupština akcionara u upravni odbor izabere više članova nego što je to određeno zakonom ili statutom; izabrano lice za direktora ili člana upravnog odbora u vreme izbora ne ispunjava propisane uslove za taj izbor


15. Pravo da podnese tužbu kojom se pobija odluka Društva o usvajanju finansijskih izveštaja iz razloga navedenih u predhodnoj tački kao i ako je sadržaj finansijskih izveštaja suprotan propisima kojima se isključivo ili pretežno štite interesi poverilaca akcionarskog društva; nije obavljena revizija finansijskih izveštaja koja se obavlja u skladu sa zakonom ili to nisu obavila za to ovlašćena lica


16. Pravo na uvid i kopiranje akata i dokumenata društva i to osnivački akt i sve njegove izmene; statut, ako ga društvo ima, i sve njegove izmene; rešenje o registraciji; interna dokumenta koja su odobrena od strane skupštine i drugih organa društva; akt o obrazovanju svakog ogranka društva i zastupništva; dokumenta koja dokazuju svojinska i druga prava društva; zapisnike i odluke skupštine akcionara, upravnog odbora i nadzornog odbora; pisane naloge i odluke izvršnog odbora; zapisnike odbora revizora i njihove pisane naloge i zaključke; finansijske izveštaje, izveštaje o poslovanju i izveštaj revizora; prospekt za izdavanje akcija i drugih hartija od vrednosti; knjigovodstvenu dokumentaciju i račune; listu povezanih društava u smislu ovog zakona sa podacima o akcijama i udelima u njima, u smislu ovog zakona; knjigu akcija; listu sa punim imenima i adresama svih članova upravnog odbora i svih lica koja su ovlašćena da zastupaju društvo, kao i obaveštenje o tome da li lica ovlašćena da zastupaju društvo to čine zajedno ili pojedinačno; listu sa punim imenima i adresama članova nadzornog odbora, članova odbora revizora, internog revizora i revizora ako ga društvo ima; listu svih prenosa akcija od akcionara, uključujući i zalogu i druge prenose akcija kojima sticalac ne postaje akcionar; spisak ugovora koje su sa društvom zaključili članovi upravnog odbora, izvršnog odbora i nadzornog odbora.

17. Pravo da na predlog manjinskih akcionara akcionarskog društva koji raspolažu sa najmanje 20% osnovnog kapitala društva, skupština akcionara može da izabere stručnog poverenika radi pregleda finansijskih izveštaja kao i poslovnih knjiga društva u poslednje tri godine


18. Pravo da zahtevaju od suda prestanak društva, ukoliko poseduju najmanje 20% akcija osnovnog kapitala društva, ako: članovi upravnog odbora društva ne mogu da vode poslove društva, bilo zbog podele ili drugih razloga, a akcionari društva ne mogu da prekinu blokadu, tako da se poslovi društva ne mogu više voditi u interesu akcionara društva; su akcionari blokirani u odlučivanju i na najmanje dve uzastopne godišnje skupštine ne uspeju da izaberu članove upravnog odbora društva, tako da se poslovi društva ne mogu voditi u interesu društva; članovi upravnog odbora društva, kao i članovi drugih organa društva deluju protivzakonito, nepošteno ili prevarno prema akcionarima koji podnose takav zahtev; se imovina društva rasipa i umanjuje


19. Pravo da se na zahtev otkupe njihove akcije ako glasaju protiv ili se uzdrži od glasanja za: promene osnivačkog akta društva koje pogađaju njegova prava, o čemu je imao pravo glasa u skladu sa članom 341 zakona:
reorganizaciju privrednog društva u formi statusnih promena, o čemu je imao pravo glasa;
reorganizaciju privrednog društva u vidu promene pravne forme, o čemu je imao pravo glasa;
posao sticanja ili raspolaganja imovinom velike vrednosti, o čemu je imao pravo glasa;
bilo koju drugu odluku društva koja menja prava akcionara, ako je osnivačkim aktom društva određeno da akcionar ima pravo na nesaglasnost i na naknadu tržišne vrednosti akcija ili udela od društva u skladu sa ovim zakonom


20. Pravo da se na njegov zahtev otkupe akcije ako većinski akcionar stekne 95% akcija društva

_________________
Najviše volim zakone koji nemaju kaznene odredbe, ti su najbolji!
Nazad na vrh Ići dole
Sneki
Beli Mag
Beli Mag
Sneki


Broj poruka : 5397
Localisation : Centar grada
Points : 6880
Datum upisa : 21.05.2007

Prava akcionara... Empty
PočaljiNaslov: Re: Prava akcionara...   Prava akcionara... Icon_minitimeSre 21 Jan - 4:40

Važno je znati svoja prava...
Ne izgovarajte mi se da ovo nije pravna država !! Suspect
Nigde "država" ne ide okolo i ne deli svojim gradjanima pravo !! :D
I u uredjenoj pravoj državi svaki pojedinac mora SAM da se izbori za svoja prava !!

http://www.ersteinvest.rs/sPortal/ersteinvest_yu_0784_ACTIVE/Dow
nloads/Zakon_o_privrednim_drustvima.pdf

:study:

http://www.pks.rs/LinkClick.aspx?fileticket=%2FkKpUfE4RhA%3D&tabid=137&mid=591&language=sr-
Latn-CS

_________________
Kupite akcije, uzmite pilule za spavanje, spavajte i kada se probudite bićete bogati...
Nazad na vrh Ići dole
Sasuolo
VIP
VIP
Sasuolo


Broj poruka : 206
Points : 877
Datum upisa : 07.11.2011

Prava akcionara... Empty
PočaljiNaslov: Re: Prava akcionara...   Prava akcionara... Icon_minitimeNed 27 Nov - 9:35

Treba mi mala pomoc.Trazio sam da fotokopiram statut jedne firme i pravnica mi je rekla da moram pismenim putem da zakazem ali i da pomenuti statut mogu da fotokopiram samo u firmi.Cena po stranici je 20 din.Jel ja kao akcionar treba da platim to fotokopiranje ili ne?
Nazad na vrh Ići dole
Kobe Bryant
VIP
VIP
Kobe Bryant


Broj poruka : 2990
Godina : 47
Localisation : N.BGD
Points : 5556
Datum upisa : 22.05.2007

Prava akcionara... Empty
PočaljiNaslov: Re: Prava akcionara...   Prava akcionara... Icon_minitimeNed 27 Nov - 10:02

Citat :
Акционари НИС-а који у складу са чланом 281. став 5. и чланом 343. став 1. Закона о привредним друштвима ("Сл.гласник РС" бр.125/2004), чланом 6. и чланом 12. Пословника о раду Скупштине акционара НИС а.д. Нови Сад, поднесу писани захтев за преузимање копија аката/докумената НИС-а или материјала за Скупштину акционара, у складу са Одлуком Генералног директора бр.01/8607 од 20.05.2010. године морају да пре преузимања копија у Канцеларији за пословање са мањинским акционарима, уплате одређени износ на име компензације за трошкове израде копија:

До 50 страна - 4,50 динара по страници
Од 50 до 100 страна - 4,00 динара по страници
Преко 100 страна једнострано - 4,00 динара по страници
Преко 100 страна обострано - 3,50 динара по страници
Издавање појединих страна по избору - 5,00 дин по страници
Штампање документа у боји - 20 динара по страници
Новац за компензацију трошкова копирања документације, акционари ће уплаћивати по следећим инструкцијама:

Dakle: DA!

Mada su malo zacepili sa cenom kafa
I trazi potvrdu da si im platio, da novac ne ode u neciji dzep.
Ne moras da fotokopiras sve strane, samo one koje te zanimaju...
Nazad na vrh Ići dole
Sahbaz
VIP
VIP



Broj poruka : 333
Points : 1288
Datum upisa : 30.06.2008

Prava akcionara... Empty
PočaljiNaslov: Re: Prava akcionara...   Prava akcionara... Icon_minitimeNed 27 Nov - 10:50

Mozda ti resava problem da trazis na uvid, pa tajno fotografises, u Dzems Bond fazonu. tt

_________________
Ne veruj menadzmentu koji te laze.  govor
Nazad na vrh Ići dole
vilander
Just looking
Just looking



Broj poruka : 4
Points : 30
Datum upisa : 24.09.2014

Prava akcionara... Empty
PočaljiNaslov: Re: Prava akcionara...   Prava akcionara... Icon_minitimeSub 21 Mar - 12:11

Koje sve podatke i informacije mogu da zatražim kao akcionar od društva?
Radim istraživanje preduzeća čije akcije i posedujem, pa me zanima na šta mogu da računam?
Hvala
Nazad na vrh Ići dole
Boranija
Old member
Old member



Broj poruka : 2165
Points : 6023
Datum upisa : 24.07.2010

Prava akcionara... Empty
PočaljiNaslov: Re: Prava akcionara...   Prava akcionara... Icon_minitimeSub 21 Mar - 13:41

1. Spisak akcionara
2. Poslednji zavrsni racun.
3. Statut drustva
4. spisak osoba koje su u UO i sl.
5. Poslednji izvestaj sa skupstine
6. Mozda i vanrednu reviziju ako imas 10% akcija ali sam placas tu reviziju, ali ima i problema ko ce da vrsi tu reviziju zavrsnog racuna...
7. ako imas 10% i vise akcija, ili zajedno sa vise akcionara imas vise od 10% akcija, mozes da trazis da imate 1 clana u UO drustva...
Tu naravno igra ulogu i sta je predvidjeno statutom druztva.

Mozda jos ponesto, ne pada mi sad na pamet...
Pitanje je sta tebe konkretno zanima, pa da vidimo sta zakon kaze.

_________________
Kad ima love za šljam, ima da bude i za mene!!
Nazad na vrh Ići dole
vilander
Just looking
Just looking



Broj poruka : 4
Points : 30
Datum upisa : 24.09.2014

Prava akcionara... Empty
PočaljiNaslov: Re: Prava akcionara...   Prava akcionara... Icon_minitimeNed 22 Mar - 1:01

Prvo, hvala na odgovoru.
Mene konkretno zanima broj i kvalifikaciona struktura radne snage. Radim analizu za period 2011-2013.
Za prvu i poslednju godinu imam podatke sa kraja godine (31.12.), ali za 2012.godinu imam podatke za 30.06. Dakle, treba mi podatak za kraj pomenute godine.
Ima još stavki koje me zanimaju, kao npr. raspoloživi proizvodni kapaciteti i dr. Mada sam se kod drugih stavki zadovoljio onim što sam našao na internetu.

Pročitao sam da je Kobe Bryant gore napisao da akcionari imaju:
2. Pravo uvida u pravne akte, kao i u druga dokumenta i informacije društva
pa sam zbog toga u nedoumici da li mogu tražiti podatke od društva, jer ne znam šta spada u druge informacije. Nije baš određen termin.
Nazad na vrh Ići dole
Boranija
Old member
Old member



Broj poruka : 2165
Points : 6023
Datum upisa : 24.07.2010

Prava akcionara... Empty
PočaljiNaslov: Re: Prava akcionara...   Prava akcionara... Icon_minitimeNed 22 Mar - 4:03

Sve što je zakonom propisano....
Lepo odeš u tu firmu, prestaviš se, kažeš za šta ti trebaju podaci, pitaš da li su to poslovne tajne - koje kao akcionar moraš da štitiš i sve ćeš vrlo brzo saznati....

_________________
Kad ima love za šljam, ima da bude i za mene!!
Nazad na vrh Ići dole
Izabella
Just looking
Just looking



Broj poruka : 4
Points : 30
Datum upisa : 10.09.2015

Prava akcionara... Empty
PočaljiNaslov: Re: Prava akcionara...   Prava akcionara... Icon_minitimeČet 10 Sep - 9:51

Pozdrav, treba mi pomoc - informacija, naime bila sam radnik Gosa FSO Simicevo, akcionar, kako zivim i radim u inostranstvu, firma me nije obavestila o upisu  akcija u vreme kad je menjala status, negde 2006. ako se ne varam. Mislim da su po Zakonu trebali sve akcionare da obaveste, a nisu, kakav je postupak da ostvarim svoje pravo sto se tice akcija, koje mislim da ne mogu da propadnu. Hvala unapred na odgovoru.
Nazad na vrh Ići dole
Popaj
VIP
VIP
Popaj


Broj poruka : 1166
Localisation : Srbija
Points : 3037
Datum upisa : 12.09.2007

Prava akcionara... Empty
PočaljiNaslov: Re: Prava akcionara...   Prava akcionara... Icon_minitimePet 11 Sep - 0:34

Izabella ::
Pozdrav, treba mi pomoc - informacija, naime bila sam radnik Gosa FSO Simicevo, akcionar, kako zivim i radim u inostranstvu, firma me nije obavestila o upisu  akcija u vreme kad je menjala status, negde 2006. ako se ne varam. Mislim da su po Zakonu trebali sve akcionare da obaveste, a nisu, kakav je postupak da ostvarim svoje pravo sto se tice akcija, koje mislim da ne mogu da propadnu. Hvala unapred na odgovoru.
Da li si bila samo radnik, a nisi imala akcije      ili   
si bila radnik, pa ti je firma upisala akcije ?

Ako si bila radnik, a nisi znala (nisi bila obavestena) da mozes da upises akcije svoje firme, pa nisi ni upisala ti licno na svoje ime,
onda je prosao voz.   Ali ti tada sleduju besplatne akcije NIIS, AERO,...  i neke sitne pare,  kao i svima ostalima (vecini gradjana) koji nisu nigde upisali akcije preko radnog stazha.
Nazad na vrh Ići dole
Izabella
Just looking
Just looking



Broj poruka : 4
Points : 30
Datum upisa : 10.09.2015

Prava akcionara... Empty
PočaljiNaslov: Re: Prava akcionara...   Prava akcionara... Icon_minitimePet 11 Sep - 5:52

za Popaja,
da razjasnim, vidim da se nismo razumeli, bila sam radnik i ujedno "mali akcionar" kao i svi radnici kad je firma postala Akcionarsko Drustvo, potpisala i bila vlasnik akcija, medjutim ja sam otisla iz firme, akcije su ostale nisam nista preduzimala...proslo je desetak godina firma se privatizuje ali i dalje ostaje AD, negde 2006 godine, formira se Komisija ili Odbor koji je trebao da obavesti sve bivse akcionare i da pozove na Skupstinu Akcionara, jer se resavala sudbina firme, posto je vec presla  1/2 u privatne ruke. Niko nije pozvan niti je obavesten o tome, mnogi su otisli iz firme i iz zemlje, kao u mom slucaju, jedino trenutni stari radnici su ostali i dalje mali akcionari, sta je sa nasim akcijama ne znamo. Mislim da tu ima puno muvanja, i da jedino preko suda i advokata to moze da se resi??? Treba imati vremena i strpljenja za sve to...!!! Hvala unapred :)
Nazad na vrh Ići dole
Popaj
VIP
VIP
Popaj


Broj poruka : 1166
Localisation : Srbija
Points : 3037
Datum upisa : 12.09.2007

Prava akcionara... Empty
PočaljiNaslov: Re: Prava akcionara...   Prava akcionara... Icon_minitimePet 11 Sep - 5:59

Ako nije tajna koja firma je u pitanju ?
Mozda ima nekoga na forumu ko zna detalje oko desavamja u toj firmi.
Pretpostavljam da ta firma nije listirana na berzi ?
Da li je ima u centralnom registru ?
Nazad na vrh Ići dole
Limited011
Old member
Old member
Limited011


Broj poruka : 2023
Points : 5444
Datum upisa : 06.05.2009

Prava akcionara... Empty
PočaljiNaslov: Re: Prava akcionara...   Prava akcionara... Icon_minitimePet 18 Sep - 23:54

Ako si upisala akcije one su tu.
Odes u firmu i pitas.

A mozes i ovde da proveris:
http://www.crhov.rs/?Opcija=1

P.S. Neznanje ljude tera da sire teorije zavera, zato kad nesto ne znas pitaj pre nego sto pocnes da siris neistine i zakljucke donesene na osnivu pogresnih pretpostavki!!

_________________
Henri Kisindžer: “Opasno je biti neprijatelj SAD-a, ali je pogubno biti i njen prijatelj.”
Nazad na vrh Ići dole
 
Prava akcionara...
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» SPISAK AKCIONARA
» POREZ NA PRENOS APSOLUTNIH PRAVA
» Autorska prava - nove smernice
» Isplata nesaglasnih akcionara

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
BELEX Club :: Edukacija-
Skoči na: