BELEX Club
BELEX Club
BELEX Club
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
BELEX Club

Ekonomski Forum
 
PrijemTABLEEventsPublicationsTražiRegistruj sePristupi
 

 Porez na kapitalnu dobit

Ići dole 
+144
gogloee
Danijel.stanisavljevic.11
Dragan555
s.nikolić
Dragivoje
Floxed
Cucla
boban75
FatCat
MMcorp
Vesa
hund
Dejv7
mirjana mirjana
Big Brle
grimbugot
Ars Vivendi
xaraga
bonum.mm
Jaca
Jegulja
Cicija
toma.bader
Alonisos
sasanikolic
Mondo
philips1
cukicezar
pepermint
Zak10
MightyZ
Bobo011
milosmiljkovic
Folio
Roman Abramovich
vladica
goxi
Trade Now
Zile
arsen123
Ceras
MYSTIC021
Tenerife
toci1980
Big Mile
zekapeka
Nenadnenad67
yerba mate
Tomislav
Aria
Al Kapone
C R A Z Y
Luka1
Delboj
MHE kila(H)WATacina
Von Misha
boxxi
xxx27
trind
zveki
spainica
Dragan11
Ultrex
Bond
Matans
Frenky
Nena7
Skorpion
Mivanovic
Mister No
Bjekam23
Drag65
Smile
Voiceoflaw
Fmember
Marioss
Limited011
Pripravnik
011
Boranija
Zmark
Popaj
Steve McQueen
Taliano
Boby
Mistery 011
Ilija
Zalad
LUMTDZOS
Nauzika
Dragot
Nikolaj3
Sahbaz
Aleks
Mary
Fast
Kibicer
Dejansss
Bookmaker
Rogy
Brmbocla
Light
Aritmeticar
Prokuplje
Djuka
JelenaS
Banaćanin
EHHO
Bombica
Poštar
Dr.
Milica1
HUACHUMA
pepsiman
Skrab0fix
MarkoJTD
Ivan2211
sirGagy
Kupi akcije
NEBOJSAe
KRUSKA
prevarant
Kobe Bryant
iki
Friz
Paštrović
Maca
Sofke
GogaAna
Zorg
Greta
Teletrader
Posmatrač
Dusan
Sneki
odisej
Pendula011
Pijacar
Grlja
selena
BojanNS
Milos86
tigrovic
genijeurazvoju
148 posters
Idi na stranu : Prethodni  1 ... 8 ... 13, 14, 15  Sledeći
AutorPoruka
Ars Vivendi
VIP
VIP
Ars Vivendi


Broj poruka : 2785
Points : 7943
Datum upisa : 21.01.2009

Porez na kapitalnu dobit - Page 14 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 14 Icon_minitime12/17/2019, 12:22

Ništa ne treba da radiš.
Savet: čak i kada prodaš ne prijavljuj ništa, samo pazi da ti suma koja ti stiže iz inostranstva (kada prodaš akcije) ne bude veća od 10.000 eur.

_________________
Prazan listić nije stav!
Izaberi da drugi ne bi birali umesto tebe!
Nazad na vrh Ići dole
xaraga
Just looking
Just looking



Broj poruka : 2
Points : 20
Datum upisa : 17.12.2019

Porez na kapitalnu dobit - Page 14 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 14 Icon_minitime12/17/2019, 12:57

Ars Vivendi ::
Ništa ne treba da radiš.
Savet: čak i kada prodaš ne prijavljuj ništa, samo pazi da ti suma koja ti stiže iz inostranstva (kada prodaš akcije) ne bude veća od 10.000 eur.
Hvala na odgovoru.

Neka, nije mi problem da prijavim i da platim porez, samo ne bih da napravim neku grešku zbog neznanja pa da se uvalim u probleme.

Btw, da li u PPDG-3R upisujem cene u dinarima po srednjem kursu na taj dan ili valutu finansijskog instrumenta koji sam kupio, npr evro?

Ima li nade da nađem valjanog knjigovođu koji mi može rešavati prijave/probleme iz ovog domena? Kontaktirao sam ih nekoliko, svi su mi na finjaka rekli da se nosim haha.
Nazad na vrh Ići dole
Ars Vivendi
VIP
VIP
Ars Vivendi


Broj poruka : 2785
Points : 7943
Datum upisa : 21.01.2009

Porez na kapitalnu dobit - Page 14 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 14 Icon_minitime12/17/2019, 13:42

Bolje ti je da odeš do nekog ozbiljnog brokera koji trguje u inostranstvu, na primer u Iliriku.
Oni to bolje znaju.

_________________
Prazan listić nije stav!
Izaberi da drugi ne bi birali umesto tebe!
Nazad na vrh Ići dole
grimbugot
Just looking
Just looking



Broj poruka : 1
Points : 10
Datum upisa : 16.01.2020

Porez na kapitalnu dobit - Page 14 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 14 Icon_minitime1/16/2020, 10:14

Dobar Dan svima,

Dugo nisam trgovao akcijama ali se nedavno desilo da prodam neke stare akcije koje su dugo stajale.
S obzirom da se to desilo u zadnjim danima prosle godine shvatam da moram da prijavim porez na dobit do kraja ovog meseca. Postoji obrazac PPDG-3R koji se popunjava. Tu se sada javlja moja dilema.
Naime prvobitne akcije sam kupio pre vise od 10 godina. Ako se ne varam one ne bi trebalo da se oporezuju uopste. Te pocetne akcije su se posle nekog vremena usitnile na po dve za svaku postojecu akciju. Na sve ovo je jos dodata po jedna nova akcija za svake dve usitnjene. Ovaj dogadaj ulazi u vreme koje je manje od deset godina. Posle nekoliko godina se opet desilo da svako ko poseduje akcije dobije po jos jednu istu akciju. Iskreno sam zbunjen koju vrednost akcija da uopste prijavljujem? Prvo duplianje, drugo dupliranje? Da li se pocetni boj akcija ne racuna (iako su se tripcirale pa duplirale). Pretpostavljam da je neko imao slicna iskustva. Svaka pomoc je dobrodosla.

Unapred hvala!
Nazad na vrh Ići dole
Big Brle
Our family
Our  family



Broj poruka : 324
Points : 873
Datum upisa : 10.09.2019

Porez na kapitalnu dobit - Page 14 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 14 Icon_minitime1/16/2020, 13:16

Nisam ekspert, ali mislim da za akcije starije od 10 god. nema poreza na KD, za ove što si dobijao po osnovu postoječih uvek si uz njih dobio potvrdu o vlasništvu na kojoj je navedena nominalna vrednost i misim da ce to uzeti kao nabavnu cenu za oračun. Ali najbolje da odeš u poresko i pitaš šta da priložiš.
Nazad na vrh Ići dole
mirjana mirjana
Still learning
Still learning



Broj poruka : 100
Points : 326
Datum upisa : 22.11.2019

Porez na kapitalnu dobit - Page 14 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 14 Icon_minitime1/16/2020, 21:31

grimbugot ::
Dobar Dan svima,

Dugo nisam trgovao akcijama ali se nedavno desilo da prodam neke stare akcije koje su dugo stajale.
S obzirom da se to desilo u zadnjim danima prosle godine shvatam da moram da prijavim porez na dobit do kraja ovog meseca. Postoji obrazac PPDG-3R koji se popunjava. Tu se sada javlja moja dilema.
Naime prvobitne akcije sam kupio pre vise od 10 godina. Ako se ne varam one ne bi trebalo da se oporezuju uopste. Te pocetne akcije su se posle nekog vremena usitnile na po dve za svaku postojecu akciju. Na sve ovo je jos dodata po jedna nova akcija za svake dve usitnjene. Ovaj dogadaj ulazi u vreme koje je manje od deset godina. Posle nekoliko godina se opet desilo da svako ko poseduje akcije dobije po jos jednu istu akciju. Iskreno sam zbunjen koju vrednost akcija da uopste prijavljujem? Prvo duplianje, drugo dupliranje? Da li se pocetni boj akcija ne racuna (iako su se tripcirale pa duplirale). Pretpostavljam da je neko imao slicna iskustva. Svaka pomoc je dobrodosla.

Unapred hvala!

Na osnovu člana 72a stav 1 tačka 5 Zakona o porezu na dohodak gradjana, kao i na osnovu člana 74 stav 1 istog zakona, oslobodjeni ste poreza na kapitalnu dobit. Ako Poreska uprava i u drugostepenom postupku donese drugačije rešenje možete da se obratite Upravnom sudu.
Nazad na vrh Ići dole
Dejv7
Just looking
Just looking



Broj poruka : 10
Points : 31
Datum upisa : 09.05.2019

Porez na kapitalnu dobit - Page 14 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 14 Icon_minitime2/2/2020, 21:37

Kako se isplacuju dividende kompanija sa inostranih berzi, da li postoji neka posebna procedura ili se isplate vrse automatski kod naseg brokera? Kakva su vasa iskustva..
Nazad na vrh Ići dole
Vesa
Just looking
Just looking



Broj poruka : 13
Points : 40
Datum upisa : 09.05.2019

Porez na kapitalnu dobit - Page 14 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 14 Icon_minitime3/22/2020, 20:20

Dobro vece,
Da li neko zna na koji nacin se vrsi prebijanje kapitalnog dobitka sa kapitalnim gubitkom, naime predao sam poresku prijavu na koju je stiglo resenje da je kapitalni gubitak 100000din, kasnije sam predao prijavu gde je kapitalni dobitak 200000din, da li treba da se plati porez i ako treba koliko ili ne treba jer ima gubitak iz ranijeg perioda?
Iz poreske su rekli da je ovo obrazac 200000din. dobitak - 100000din. gubitak=100000din razlika
gde se na 100000din. placa 15% poreza na dobit.
Da li je ovo tacno ili ne?
Hvala puno.
Nazad na vrh Ići dole
MHE kila(H)WATacina
Voli da LAŽE !!
MHE kila(H)WATacina


Broj poruka : 341
Points : 1510
Datum upisa : 07.04.2011

Porez na kapitalnu dobit - Page 14 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 14 Icon_minitime3/22/2020, 22:13

Prvo treba da ostvaris kap.gubitak pa onda dobitak da bi moglo doci do prebijanja tj. umanjenja poreza.

Prebijanje kapitalnog gubitka sa kapitalnim dobitkom iz stava 1. ovog člana može se izvršiti u slučaju kada obveznik prvo ostvari kapitalni gubitak a kasnije ostvari kapitalni dobitak (član 78. stav 2. Zakona).

_________________
"Umesto retrovizora moramo uzeti u ruke dvoglede" iz ekspozea PM.  - E ovo je Aco moj izum !!
Nazad na vrh Ići dole
hund
Still learning
Still learning



Broj poruka : 91
Points : 270
Datum upisa : 25.11.2016

Porez na kapitalnu dobit - Page 14 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 14 Icon_minitime3/22/2020, 23:10

Vesa ::

Iz poreske su rekli da je ovo obrazac 200000din. dobitak - 100000din. gubitak=100000din razlika
gde se na 100000din. placa 15% poreza na dobit.
Da li je ovo tacno ili ne?
Tачно је.
Nazad na vrh Ići dole
Vesa
Just looking
Just looking



Broj poruka : 13
Points : 40
Datum upisa : 09.05.2019

Porez na kapitalnu dobit - Page 14 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 14 Icon_minitime3/23/2020, 11:27

Hvala puno na informacijama.
Nazad na vrh Ići dole
marjanovicgane
VIP
VIP
marjanovicgane


Broj poruka : 952
Points : 2045
Datum upisa : 10.09.2018

Porez na kapitalnu dobit - Page 14 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 14 Icon_minitime3/23/2020, 18:49

hund ::
Vesa ::

Iz poreske su rekli da je ovo obrazac 200000din. dobitak - 100000din. gubitak=100000din razlika
gde se na 100000din. placa 15% poreza na dobit.
Da li je ovo tacno ili ne?
Tачно је.

Za Vesu,

Ovo je tačno 

Pokušaću da pojasnim samu proceduru.

Ti podnosiš poresku prijavu na osnovu trgovine u tekućem obračunskom periodu. Na samoj prijavi imaš prostor da upišeš KAPITALNI GUBITAK iz prethodnog obračunskog perioda.... I to je to.

Poreska  će ti dostaviti rešenje  koje imaš obavezu da platiš. Oni će odbiti kapitalni gubitak iz prethodnog perioda od  kapitalnog dobitka iz tekućeg perioda i to će ti biti osnovica za porez na kapitalnu dobit.
Nazad na vrh Ići dole
Vesa
Just looking
Just looking



Broj poruka : 13
Points : 40
Datum upisa : 09.05.2019

Porez na kapitalnu dobit - Page 14 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 14 Icon_minitime3/23/2020, 19:24

Hvala Gane na objasnjenju sada je sve jasno, ja sam razmisljao totalno drugacije tj. da ako sam imao gubitak u ranijem periodu pa nakon toga imao dobitak mislio sam da se od tog dobitka obracunava 15% poreza pa se onda taj deo prebija sa gubitkom iz ranijeg perioda.
Nazad na vrh Ići dole
MMcorp
Our family
Our  family



Broj poruka : 177
Godina : 52
Localisation : Belgrade
Points : 488
Datum upisa : 17.07.2013

Porez na kapitalnu dobit - Page 14 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 14 Icon_minitime5/1/2020, 01:48

U okviru portala Vas poreznik postoji Informator o porezu na kapitalnu dobit gde stoji da ukoliko s ostvari kapitalni gubitak u prodaji nekretnine moze da se pegla sa kapitalnim dobitkom iz akcija.
Analogno tome i kontra smer je dozvoljen. Tacnije da se kapitalni dobitak iz akcija ne oporezuje ukoliko se udje u resavanje stambenog pitanja.
Nazad na vrh Ići dole
MMcorp
Our family
Our  family



Broj poruka : 177
Godina : 52
Localisation : Belgrade
Points : 488
Datum upisa : 17.07.2013

Porez na kapitalnu dobit - Page 14 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 14 Icon_minitime5/1/2020, 01:49

Porez na kapitalnu dobit - Page 14 Prebij10
Nazad na vrh Ići dole
s.nikolić
Still learning
Still learning
s.nikolić


Broj poruka : 75
Points : 264
Datum upisa : 25.05.2020

Porez na kapitalnu dobit - Page 14 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 14 Icon_minitime5/25/2020, 22:59

Meni su u poreskoj prijavi koju sam podneo u januaru priznali kapitalni gubitak zbog poništavanja akcija Ikarbus-a. Od ukupnog dobitka su oduzeli kapitalni gubitak. Pošto je dobitak bio veći, oporezovali su sa 15% preostali dobitak.
Nazad na vrh Ići dole
C R A Z Y
VIP
VIP
C R A Z Y


Broj poruka : 537
Points : 1943
Datum upisa : 19.03.2010

Porez na kapitalnu dobit - Page 14 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 14 Icon_minitime5/27/2020, 22:10

U kojoj filijali, ako nije tajna?
Na NBG ne priznaju

_________________
Jedna društvena zajednica postaće velika onog trenutka kada stari ljudi počnu da sade mladice drveća u čijem hladu nikada neće sedeti. (Grčka poslovica)
Nazad na vrh Ići dole
s.nikolić
Still learning
Still learning
s.nikolić


Broj poruka : 75
Points : 264
Datum upisa : 25.05.2020

Porez na kapitalnu dobit - Page 14 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 14 Icon_minitime5/28/2020, 02:22

Radi se o filijali Poreske uprave u Valjevu. Od dokumenata je bilo dovoljno priložiti dokaz iz Centralnog registra u kome se vidi da sam imao akcije koje su poništene i da ne posedujem novoizdate akcije  Ikarbus-a. Izvod iz Centralnog registra dobio sam od brokera. Priložio sam i dokument o povlačenju akcija sa berze. Imaš pravo da se žališ i moraju da ti priznaju gubirak. Mogu da prave problem jer Ikarbus još uvek postoji i ima novoizdate akcije, ali ćeš lako dokazati da si ih imao i da ih nemaš. 
       Novoizdate akcije Ikarbus-a su na berzi od 27. januara. Ti si tada i zvanično napravio gubitak. Moraš sve to prikazati u poreskoj prijavi za prvo polugodište ove godine. Ja sam sve to odradio u prošlogodišnjoj prijavi.
Nazad na vrh Ići dole
C R A Z Y
VIP
VIP
C R A Z Y


Broj poruka : 537
Points : 1943
Datum upisa : 19.03.2010

Porez na kapitalnu dobit - Page 14 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 14 Icon_minitime5/28/2020, 16:11

Ne pitam zbog IKRB ali hvala! Popričaću sa ljudima iz NBG uprave

_________________
Jedna društvena zajednica postaće velika onog trenutka kada stari ljudi počnu da sade mladice drveća u čijem hladu nikada neće sedeti. (Grčka poslovica)
Nazad na vrh Ići dole
s.nikolić
Still learning
Still learning
s.nikolić


Broj poruka : 75
Points : 264
Datum upisa : 25.05.2020

Porez na kapitalnu dobit - Page 14 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 14 Icon_minitime6/1/2020, 07:05

Ako gubitak nije nastao zbog poništavanja akcija Ikarbus-a, ne vidim razlog da ti bilo ko pravi problem. 

Moguće je da si propustio rok za prijavu gubutka, jer ne znam koje su akcije u pitanju. U prethodne dve godine, koliko pratim Berzi, nije propalo ni jedno preduzeće. Nije propao ni Ikarbus, ali to je druga priča. 

U Poreskoj upravi u Valjevu uvek su bili korektni i brzi. Kontaktiram ih telefonom, a prijavu sa potvrdama šaljem poštom. Uvek su imali vremena da mi sve objasne. Rešenje dobijam preko mejla. Prijatno sam iznenađen njihovim načinom komunikaacije i odnosom prema obveznicima.
Nazad na vrh Ići dole
C R A Z Y
VIP
VIP
C R A Z Y


Broj poruka : 537
Points : 1943
Datum upisa : 19.03.2010

Porez na kapitalnu dobit - Page 14 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 14 Icon_minitime6/3/2020, 18:02

Prethodnih godina u NBG upravi nisu dozvoljavali peglanje kapitalnog dobitka sa gubitkom ostvarenim u slučaju likvidacije firme, zato sam se iznenadio da u Valjevu dozvoljavaju. Komunikacija je dobra, tu nema problema, samo deluje da ne rade sve uprave sa istim instrukcijama..

_________________
Jedna društvena zajednica postaće velika onog trenutka kada stari ljudi počnu da sade mladice drveća u čijem hladu nikada neće sedeti. (Grčka poslovica)
Nazad na vrh Ići dole
s.nikolić
Still learning
Still learning
s.nikolić


Broj poruka : 75
Points : 264
Datum upisa : 25.05.2020

Porez na kapitalnu dobit - Page 14 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 14 Icon_minitime6/3/2020, 19:49

Do sada sam dobio dva poreska rešenja i oba puta su mi mejlom slali zapisnik da proverim da li je sve u redu. Oni imaju aplikaciju u koju unose podatke sa prijave. Iznos poreza i odbitak/gubitak se automatski izračunava na osnovu unetih podataka. Na rešenju se vidi algoritam izračunavanja visine poreza kao obrazloženje kako je utvrđen. Imam rešenje u elektronskoj formi i mogu ti ga poslati mejlom, naravno, bez ličnih podataka.
Nazad na vrh Ići dole
C R A Z Y
VIP
VIP
C R A Z Y


Broj poruka : 537
Points : 1943
Datum upisa : 19.03.2010

Porez na kapitalnu dobit - Page 14 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 14 Icon_minitime6/3/2020, 22:46

Hvala na ponudi sesir  Nema potrebe za slanjem, primam i ja rešenja već godinama. Sve znam, svojevremeno smo sami obračunavali porez. 
Bila mi je bitna samo informacija da vam u Valjevu priznaju gubitak koji je nastao poništavanjem akcija.
Veliki pozdrav

_________________
Jedna društvena zajednica postaće velika onog trenutka kada stari ljudi počnu da sade mladice drveća u čijem hladu nikada neće sedeti. (Grčka poslovica)
Nazad na vrh Ići dole
marjanovicgane
VIP
VIP
marjanovicgane


Broj poruka : 952
Points : 2045
Datum upisa : 10.09.2018

Porez na kapitalnu dobit - Page 14 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 14 Icon_minitime6/9/2020, 17:28

Poštovane kolege.

Danas sam prodao akcije Lufthanze. Zanima me da li je moguće podneti poresku prijavu putem aplikacije e-porezi..... koliko vidim nema polje za izbor valute. Nije loše da neko napiše kako se podnosi poreska prijava kada se prodaju strane akcije.

Srdačan pozdrav.
Nazad na vrh Ići dole
FatCat
Member
Member
FatCat


Broj poruka : 842
Points : 1916
Datum upisa : 14.12.2008

Porez na kapitalnu dobit - Page 14 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 14 Icon_minitime6/15/2020, 22:11

Pa, vredi pokušati...
Može i da prođe. Kapitalni gubitak je kapitalni gubitak.

_________________
Dinkić: Drugačije bi sve bilo da sam JA bio premijer !!
Nazad na vrh Ići dole
C R A Z Y
VIP
VIP
C R A Z Y


Broj poruka : 537
Points : 1943
Datum upisa : 19.03.2010

Porez na kapitalnu dobit - Page 14 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 14 Icon_minitime6/16/2020, 16:56

marjanovicgane ::
Poštovane kolege.

Danas sam prodao akcije Lufthanze. Zanima me da li je moguće podneti poresku prijavu putem aplikacije e-porezi..... koliko vidim nema polje za izbor valute. Nije loše da neko napiše kako se podnosi poreska prijava kada se prodaju strane akcije.

Srdačan pozdrav.

Najbolje da se konsultuješ sa svojim brokerom ili pozoveš direktno filijalu u kojoj prijavljuješ poresku upravu. Komunikacija sa poreskom je generalno dobra.

_________________
Jedna društvena zajednica postaće velika onog trenutka kada stari ljudi počnu da sade mladice drveća u čijem hladu nikada neće sedeti. (Grčka poslovica)
Nazad na vrh Ići dole
Cucla
VIP
VIP
Cucla


Broj poruka : 423
Godina : 49
Localisation : BG
Points : 1388
Datum upisa : 22.06.2007

Porez na kapitalnu dobit - Page 14 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 14 Icon_minitime11/26/2020, 00:26

Jel definitivno u praksi zadnjih par godina PU ne trazi da kapitalni gubitak mora biti nacet u ISTOJ godini sa nekim kapitalnim dobitkom, kao sto je koliko vidim izmenjen clan zakona 78(ono ranije je bas bilo neposteno i nelogicno)?

Sada se moze koristiti kapitalni gubitak iz npr 2019god(pored koga nije bilo te god nista drugo , tj nijedan kapitalni dobitak) za prebijanje sa kapitalnim dobitkom iz 2020god?

Posto ce preostati posle tog prebijanja , jos kapitalnog gubitka od prodaje akcija iz 2019god,
da li je moguce prebiti taj kapitalni gubitak sa buducim kapitalnim dobitkom npr iz 2021god od prodaje nekretnine?

Hvala unapred za detaljnije i preciznije odgovore.
Nazad na vrh Ići dole
boban75
VIP
VIP
boban75


Broj poruka : 787
Localisation : Vojvodina
Points : 2642
Datum upisa : 03.01.2014

Porez na kapitalnu dobit - Page 14 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 14 Icon_minitime11/26/2020, 01:32

Cucla ::

...
Posto ce preostati posle tog prebijanja , jos kapitalnog gubitka od prodaje akcija iz 2019god,
da li je moguce prebiti taj kapitalni gubitak sa buducim kapitalnim dobitkom npr iz 2021god od prodaje nekretnine?

Hvala unapred za detaljnije i preciznije odgovore.
Ne. 
Može se prebiti samo kapitalnom dobiti od akcija.

_________________
Loša vest je da vreme leti. Dobra vest je što ste Vi pilot. - Majkl Altšuler

A Bird in the hand, is worth two in the bush. - Ezop 600. p.n.e.

If one equity analyst its raining and the other says its sunny... yuor job as an investor is to ignore them both and instead look out the  window.
Nazad na vrh Ići dole
Cucla
VIP
VIP
Cucla


Broj poruka : 423
Godina : 49
Localisation : BG
Points : 1388
Datum upisa : 22.06.2007

Porez na kapitalnu dobit - Page 14 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 14 Icon_minitime11/26/2020, 10:30

Član 78
Kapitalni gubitak ostvaren prodajom jednog prava, udela ili hartije od vrednosti, može se prebiti sa kapitalnim dobitkom ostvarenim prodajom drugog prava, udela ili hartije od vrednosti.

Zar zakon ne kaze drugacije, po stavu 1 clana 78 - trebalo bi da nema razlike da li je kapitalni dobitak od prava(vlasnistvo nekretnine) ili udela (npr doo) ili HOV( akcije)?
Nazad na vrh Ići dole
boban75
VIP
VIP
boban75


Broj poruka : 787
Localisation : Vojvodina
Points : 2642
Datum upisa : 03.01.2014

Porez na kapitalnu dobit - Page 14 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 14 Icon_minitime11/26/2020, 11:37

Cucla ::
Član 78
Kapitalni gubitak ostvaren prodajom jednog prava, udela ili hartije od vrednosti, može se prebiti sa kapitalnim dobitkom ostvarenim prodajom drugog prava, udela ili hartije od vrednosti.

Zar zakon ne kaze drugacije, po stavu 1 clana 78 - trebalo bi da nema razlike da li je kapitalni dobitak od prava(vlasnistvo nekretnine) ili udela (npr doo) ili HOV( akcije)?
Poreska uprava, bar kod mene, tumači kao što sam ti napisao gore(samo akcije). Nekretnine nikako ne priznaju - puno se zida.
Možeš probati, pa javi da li si uspeo.
sesir

_________________
Loša vest je da vreme leti. Dobra vest je što ste Vi pilot. - Majkl Altšuler

A Bird in the hand, is worth two in the bush. - Ezop 600. p.n.e.

If one equity analyst its raining and the other says its sunny... yuor job as an investor is to ignore them both and instead look out the  window.
Nazad na vrh Ići dole
Cucla
VIP
VIP
Cucla


Broj poruka : 423
Godina : 49
Localisation : BG
Points : 1388
Datum upisa : 22.06.2007

Porez na kapitalnu dobit - Page 14 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 14 Icon_minitime11/26/2020, 14:11

Kakve veze sa zakonom ima sto se puno zida?!

Jel moze potvrda makar za prvo pitanje iz sinocnjeg posta?

Jel definitivno u praksi zadnjih par godina PU ne trazi da kapitalni gubitak mora biti nacet u ISTOJ godini sa nekim kapitalnim dobitkom, kao sto je koliko vidim izmenjen clan zakona 78(ono ranije je bas bilo neposteno i nelogicno)?

Sada se moze koristiti kapitalni gubitak iz npr 2019god(pored koga nije bilo te god nista drugo , tj nijedan kapitalni dobitak) za prebijanje sa kapitalnim dobitkom iz 2020god?
Nazad na vrh Ići dole
Cucla
VIP
VIP
Cucla


Broj poruka : 423
Godina : 49
Localisation : BG
Points : 1388
Datum upisa : 22.06.2007

Porez na kapitalnu dobit - Page 14 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 14 Icon_minitime11/28/2020, 20:48

Bas niko da pomogne u informaciji/savetu?
Nazad na vrh Ići dole
Floxed
Our family
Our  family
Floxed


Broj poruka : 157
Points : 228
Datum upisa : 21.11.2020

Porez na kapitalnu dobit - Page 14 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 14 Icon_minitime11/28/2020, 22:34

Prosta pitanja:

Da li je iko sa foruma ikad platio porez na kapitalnu dobit?

Ako jeste, zašto je platio? Šta bi se desilo da ga nije platio?

Da li ima razlike u tome jeli profit ostvaren na domaćoj ili stranoj berzi?

Ja na primer ne planiram da platim taj porez, da li u nečemu grešim?

Kako će da me uhvate ako ne platim?

Plejade likes this post

Nazad na vrh Ići dole
s.nikolić
Still learning
Still learning
s.nikolić


Broj poruka : 75
Points : 264
Datum upisa : 25.05.2020

Porez na kapitalnu dobit - Page 14 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 14 Icon_minitime11/28/2020, 23:47

U filijama Poreske uprave imaju dosta pijava za porez po raznim osnovama i malo ljudi koji donose rešenja. Tri meseca nakon podnošenja prve poreske prijave, pitao sam ih zašto nema rešenja. Pronašli su prijavu i rekli da imaju puno posla, ali da moram da čekam. 

Rešenja se rade na kompjuterskoj aplikaciji u koju se unose podaci iz prijave i na osnovu tih podataka pravi se zapisnik sa utvrđenim iznosom poreza. Meni su zapisnik slali na mejl da ga pogledam i vidim ima li grešaka. Ako ima grešaka, oni ih proveravaju. Porez iznosi nešto manje od 15% dobiti. Ako je sve u redu, na osnovu saglasnosti na zapisnik, Poreska uprava izdaje rešenje. 

Mislim da su softverski u mogućnosti da proveravaju podatke navodene u poreskoj prijavi ( podatke sa  kupovnih i prodaajnih naloga). Oni mogu povremeno da upoređuju podatke iz Centralnog registra o promenama na vlasničkom računu, naročito ako ima dosta prometa

Tri puta sam platio porez i mislim da je to moja građanska dužnost. Lično sam uvek za to da se poštuje zakon. Imam dobit i platiću porez. A onima koji ne plaćaju porez, prvi put sledi opomena + obaveza podnošenja popeske prijave i plaćanje poreza u visini prihoda koje oni mogu da utvrde. Svako bi se u takvoj situaciji branio čunjenicom da ne poznaje zakon, da ga je muka naterala da proda akcije, da je na akcijama više izgubio nego što je zaradio i to bi prošlo prvi put. Ne znam iznos novčanih kazni za utaju poreza, posle prve opomene. 

Na kraju, misim da uvek treba podnositi poresku prijavu. Može se tu i tamo nešto izostaviti, ali porez treba plaćati.
Nazad na vrh Ići dole
marjanovicgane
VIP
VIP
marjanovicgane


Broj poruka : 952
Points : 2045
Datum upisa : 10.09.2018

Porez na kapitalnu dobit - Page 14 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 14 Icon_minitime2/2/2021, 13:31

Koliki je porez na kapitalnu dobit u Belgiji scratch

s.nikolić likes this post

Nazad na vrh Ići dole
 
Porez na kapitalnu dobit
Nazad na vrh 
Strana 14 od 15Idi na stranu : Prethodni  1 ... 8 ... 13, 14, 15  Sledeći
 Similar topics
-
» Porez na kapitalnu dobit - da li redovno izmirujete?
» Porez na prihod od kapitala i porez na dobit pravnih lica
» Naftna Industrija - NIIS (4. DEO)
» Da li porez u Srbiji mora da se plat?
» POREZ NA PRENOS APSOLUTNIH PRAVA

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
BELEX Club :: Edukacija-
Skoči na: