BELEX Club
BELEX Club
BELEX Club
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
BELEX Club

Ekonomski Forum
 
PrijemTABLEEventsPublicationsTražiRegistruj sePristupi
 

 Da li deliti dividendu i koliko?

Ići dole 
+5
Sutra
Ivan2211
Sasuolo
Limited011
Jarbol
9 posters
AutorPoruka
Jarbol
Still learning
Still learning



Broj poruka : 44
Points : 113
Datum upisa : 27.12.2013

Da li deliti dividendu i koliko? Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li deliti dividendu i koliko?   Da li deliti dividendu i koliko? Icon_minitime4/10/2014, 12:27

Да ли неко (првенствено економски стручњаци са овог форума) зна, да ли негде у законској регулативи у свету постоје одредбе које гарантују исплату дивиденди, нпр. минимални проценат добити који се мора исплатити акционарима, а све у име заштите мањинских акционара који по природи ствари могу увек да добију кромпирче ако већински акционар(и) тако одлучи(е)? А тако већински могу да одлуче из неколико разлога (неки су и оправдани). Један од неваљалијих је да, вишегодишњим ускраћивањем дивиденди, натерају мале акционаре да продају своје акције (обично управо њима, тј. већинским). 
Заиста не знам како је то решено у свету, а моје лично мишљење је да би требало унети ту законску одредбу, при чему је наравно важно питање колики би то проценат био обавезан, односно морао би се наћи баланс између тренутног задовољства (што већа дивиденда) и улагања у будућност. Ја мислим да би реално то могло да буде 20 - 30%. 
Не знам да ли је ово уопште изводљиво, а наравно ако постоје такви примери у иностранству онда је одговор јасан.
Nazad na vrh Ići dole
Limited011
Old member
Old member
Limited011


Broj poruka : 2023
Points : 5444
Datum upisa : 07.05.2009

Da li deliti dividendu i koliko? Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li deliti dividendu i koliko?   Da li deliti dividendu i koliko? Icon_minitime4/10/2014, 12:34

Koliko znam ima firmi na belexu koje su to regulisale statutom, ali se uvek definše samo minimalni iznos (recimo 5%) koji se izdvaja za dividendu od čiste dobiti (ako je ima) a svaku drugačiju odluku donosi skupština akcionara...
Tako se dešava da od dobiti 60% dobiju menadžment i zaposleni a akcionari samo 5% od dobiti!

Tako TGAS nije u obavezi da isplati ni dinar dividende jer statutom to nije obavezno, a skupštinom dominira MESSER i ne želi da isplati ni dinar dividende, glasanjem na skupštini to sperecava...
Ne znam kako je u inostranstvu.

A ovde se ide na dogovor, jer NIS ne mora da posluša državu, ali državu, kao što je poznato ne valja ljutiti... ajkula

_________________
Henri Kisindžer: “Opasno je biti neprijatelj SAD-a, ali je pogubno biti i njen prijatelj.”
Nazad na vrh Ići dole
Sasuolo
VIP
VIP
Sasuolo


Broj poruka : 206
Points : 877
Datum upisa : 07.11.2011

Da li deliti dividendu i koliko? Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li deliti dividendu i koliko?   Da li deliti dividendu i koliko? Icon_minitime4/10/2014, 12:43

Zadnje 3 godine Duvanska industrija Coka isplacuje 60% dobiti kroz dividendu a 40 % ide bordu direktora.
Nazad na vrh Ići dole
Ivan2211
VIP
VIP
Ivan2211


Broj poruka : 419
Points : 885
Datum upisa : 31.05.2009

Da li deliti dividendu i koliko? Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li deliti dividendu i koliko?   Da li deliti dividendu i koliko? Icon_minitime4/10/2014, 16:28

Jarbol ::
Да ли неко (првенствено економски стручњаци са овог форума) зна....
Odgovor je jednostavan - NE. Ne postoji ni kod nas niti bilo gde u svetu propis koji primorava vlasnike da isplaćuju sebi dividendu, jer bi to bilo potpuno besmisleno. Pravo je vlasnika da odluči kako će se raspodeliti dobit pod uslovom da nema nepokrivenih gubitaka i da postoje dovoljne zakonske rezerve (ako ta kompanija mora da ih ima). 

Ceo smisao akcionarstva je da si ti tu dobrovoljno, a ne da ti je država dala akcije, pa ako ti se ne sviđa ti premesti kapital na drugo mesto, npr. u Čoku ili slično, tu će se opariš..

Šalu na stranu, ono što treba da gledaš je yield tj. prinos od dividende, a ne samo da li je kompanija isplatila 10%, 20% ili 80%. Neko će isplatiti 20% ali ti je prinos na cenu akcije 4%, a drugi će ti isplatiti 10%, ali ti je prinos 8%.
Nazad na vrh Ići dole
Sutra
PESIMISTA
Sutra


Broj poruka : 1146
Points : 4397
Datum upisa : 11.12.2010

Da li deliti dividendu i koliko? Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li deliti dividendu i koliko?   Da li deliti dividendu i koliko? Icon_minitime4/10/2014, 19:45

Nemam nikakve informacije, ali mi se onako kompromisno prividja da ce biti isplaceno
mozda 35% od dobiti. Ne znam sto Rusi ne bi pristali na tako nesto. Ostace nesto i
za njihov voljeni razvoj i kupovinu bezveznih firmi po regionu. Taj procenat mi se privideo
zato sto je to Putinov procenat za javna preduzeca koji jos nije stupio na snagu, nego
se stalno odlaze.

To ce malo promeniti racunicu realne vrednosti akcija na vise naravno, ali daleko je
skupstina, tako da ne vredi previse unapred racunati.

Poznajuci Vucica u politickom smislu cini mi se da je sta god bilo resenje vec dogovoreno
pre te konferencije za stampu. A posle ovih dogadjaja se mnogo manje plasim letnje korekcije
i ne planiram da spekulisem ove sezone. Bar ne na 3 cifre.
Nazad na vrh Ići dole
Vladulns
VIP
VIP
Vladulns


Broj poruka : 1750
Localisation : novi sad
Points : 6154
Datum upisa : 02.09.2009

Da li deliti dividendu i koliko? Empty
PočaljiNaslov: d   Da li deliti dividendu i koliko? Icon_minitime4/10/2014, 20:21

He he, koji ste vi likovi... Do pre par meseci se vecina na forumu ubila da nam objasni kako niko normalan ne kupuje NIS zbog dividendi, a sada gotovo orkestrirano objasnjavate upravo kontra....  Ako je neko voljan da mi objasni ovakav pad prometa danas u odnosu na juce? Hvala lepo.... Uz jedno objasnjenje mogucim pljuvacima po mom komentaru> Imam akcije nisa i to poprilicno mnogo....

I zaboravio sam da napisem, upravo je objavljeno da druga po velicini Ruska banka VTB banka odustaje od trzista Srbije, a upravo je ta banka trebala da bude servis buducih velikih ulaganja ruskog kapitala u Republici Srbiji i da prati najavljene infrastrukturne projekte.... Ovo je jako losa vest i prilicno sam zabrinut....
Nazad na vrh Ići dole
Jarbol
Still learning
Still learning



Broj poruka : 44
Points : 113
Datum upisa : 27.12.2013

Da li deliti dividendu i koliko? Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li deliti dividendu i koliko?   Da li deliti dividendu i koliko? Icon_minitime4/11/2014, 13:59

@Ivan2211 Хвала ти на одговору. 
Када сам поставио питање, био сам свестан да би позитиван одговор био у супротности са природом акционарства како ти кажеш, али можда је то тако само на први поглед. Замисли да је неко пре почетка светске економске кризе од пре неколико година, која је генерисана похлепом брокера и економских саветника у САД, уз потпуно одсуство регулисања од стране државе, рекао да би можда требало да власт у САД мало строже контролише тржиште хартија од вредности. Сви би мислили да је он тотално ненормалан јер не схвата суштину слободног тржишта, итд. Када се десио крах, не само да су признали да није било довољно контроле, већ су да би смирили пожар, из државних извора директно дали велике новце управо приватним банкама у циљу стабилизације целог друштва, тако да се ту очигледно срушила једна догма о тотално слободном тржишту као једино могућем, да не кажем свемогућим. Бастион либералног капитализма је признао да се мора (кроз већу контролу од стране државе) водити рачуна и о неким другим стварима, а не само о профиту као врхунском божанству, јер то кад тад доведе до великих неправди а самим тим и до нестабилности у друштву чак и у светским размерама. Дакле поменута помоћ од стране државе је била у потпуној супротности са природом дотадашњег система. Иначе могло се и тада рећи ојађеним појединцима (превареним од стране похлепних и/или корумпираних инвестиционих проценитеља, саветника и брокера) да је постојала њихова слободна воља да ли ће куповати акције или не, односно да су сами криви за своје погрешне инвестиције у куповину напумпаних акција. И то теоријски увек важи, али држава би ипак увек морала да штити већину становника, и зато су неопходне регулаторне и заштитне мере које штите слабије од моћнијих. Аналогно томе, у нашем случају они који су слабији и које треба заштитити су мањински (боље рећи мали) акционари. Та заштитна одредба од минималних 20% (о већем постотку сам већ изнео критичку напомену) профита који би се морали поделити кроз дивиденду, не би по мом мишљењу угрозила дух акционарства и предузетништва, и главну улогу већинског власника. И зато сам се потајно надао да постоје бар негде неки изузеци који би можда били и весници нових правила (бар код нас). 
Конкретно питање за тебе Иване: шта (али конкретно) би по твом мишљењу увођење поменуте заштитне клаузуле (нпр. 20%) штетило већинском власнику ( само да изузмемо ону силеџијску и неправедну, чак по мом мишљењу и супротну духу акционарства,  намеру да временом преузме све акције)? Одговори ми молим те чак и као да си ти већински акционар неке фирме, користећи логичне аргументе.
Унапред се извињавам, јер реално, мало (али не и потпуно) смо се удаљили од теме НИИС. У овом случају је испуњена моја жеља о дефинисаном (мада на нижем нивоу регулативе) минималном проценту профита намењеног дивиденди, и не видим да је већински власник оштећен, а о малим акционарима да и не говорим.
Nazad na vrh Ići dole
Ivan2211
VIP
VIP
Ivan2211


Broj poruka : 419
Points : 885
Datum upisa : 31.05.2009

Da li deliti dividendu i koliko? Empty
PočaljiNaslov: Da li deliti dividendu i koliko?   Da li deliti dividendu i koliko? Icon_minitime4/11/2014, 15:13

U vezi sa obaveznim plaćanjem dividende, mislim da se opet vezujemo za pogrešnu stvar. Ako kompaniju obavežeš da isplati 20% dobiti akcionarima (uključujući i većinskog) šta to za tebe kao akcionara konkretno znači? Ništa! Jer ne znamo kolika je dobit koja se deli! Ako sa tih obaveznih 20%  dobiješ prinos od 1%, što se mene tiče nemoj ih ni isplaćivati. S druge strane, primorati kompaniju da plati 20% i da to donese akcionaru prinos od 30% je isto tako neprihvatljivo.

Takođe, na normalnim tržištima dividenda se ukalkuliše unapred u cenu akcije, tako da određenog dana vredi x dolara, a sutra kada kupci više nemaju pravo na dividendu vredi npr. x-100 dolara. I? Šta mi znači obavezna isplata kada mi je tržište pojelo dividendu?


Većinski vlasnici kod određivanja procenta vagaju između mnogih stvari: koliko im je potrebno za investicije, da li da smanjuju zaduženost, kakvo je stanje u ekonomiji i da li je potrebno ostaviti novac u kompaniji za loše periode ubuduće, da li će dividendni prinos biti u rangu sa drugim kompanijama u toj oblasti i tako će akcija i dalje biti konkurentna.

Samim tim odluka većinskih vlasnika može biti da ne isplaćuju uopšte bilo kakvu dividendu jer bi to ubuduće moglo ugroziti kompaniju. Zato mislim da ne bi bilo dobro unapred fiksirati deo dobiti koji se mora isplatiti. Oni kojih se postojanje i poslovanje kompanije najviše tiče o tome treba slobodno da odluče. Ti kao manjinski akcionar imaš određeni interes, ali dozvoli da veći akcionari imaju isto tako mnogo veći interes.

Postoje tu još neke stvari. Ta „dobit“ nisu neke fizički izdvojene pare koje sede i čekaju da budu isplaćene ili uložene. Pogledaj u kvartalnom izveštaju ili u godišnjem kad izađe kolika je zaduženost NIS-a. Pa zar su oni ludi da im taj novac od dobiti stoji, a da im idu silne kamate? Zar ne bi trebali odmah iz te dobiti da vrate dugove bankama? Tog novca nema, on je negde angažovan, a da bi svima istog dana isplatili neki procenat  dobiti verovatno moraju još da se zadužuju. Stvar je procene većinskih vlasnika da li je to opravdano ili ne.
Nazad na vrh Ići dole
Kobe Bryant
VIP
VIP
Kobe Bryant


Broj poruka : 2990
Godina : 47
Localisation : N.BGD
Points : 5556
Datum upisa : 22.05.2007

Da li deliti dividendu i koliko? Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li deliti dividendu i koliko?   Da li deliti dividendu i koliko? Icon_minitime4/11/2014, 16:20

Dividenda
ili reinvestiranje, pitanje je staro koliko i tržište kapitala. Buffet na to daje vrlo jednostavan odgovor. Ukoliko je menadžment u stanju reinvestirati dobit tako da na tu investiciju ostvari natprosječan povrat kapitala (ROE), onda dividenda nije potrebna. U suprotnom, ukoliko menadžment ne vidi načina za investiranje uz zadovoljavajući povrat kapitala, morao bi barem dio dobiti podijeliti dioničarima. U skladu s time, i Buffet najviše voli firme koje se dobro razvijaju, a daju malu ili nikakvu dividendu.

Najgori je pak slučaj kada menadžment nije u stanju dobro reinvestirati dobit, a firma ne dijeli dividendu. Cash se tada gomila, profitne marže padaju, s vremenom pada i cijena dionice. Menadžment postaje nervozan i često se (kako bi potrošio nagomilani cash) olako upušta u loše akvizicije, pa se stvar još više pogoršava.

NIS je malo specifičan slučaj i menadžment se ne ponaša baš onako kao bi to radio Bafet, ovde je kolega Friz lepo objasnio kako NIS ostvaruje dobit: https://www.aikb.net/t1527p38-bahato-ponasanje-gasprom-srbija#131200

_________________
Najviše volim zakone koji nemaju kaznene odredbe, ti su najbolji!
Nazad na vrh Ići dole
Zeljko321
VIP
VIP
Zeljko321


Broj poruka : 497
Points : 1462
Datum upisa : 19.01.2013

Da li deliti dividendu i koliko? Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li deliti dividendu i koliko?   Da li deliti dividendu i koliko? Icon_minitime4/11/2014, 19:37

S obzirom da je otvorena sasvim nova, interesantna tema, moram malo da se ukljucim, mada sebe ne smatram ekonomskim strucnjakom. U principu se slazem sa skoro svim sto je prethodno navedeno, apsolutno se slazem da veci deo profita treba ulagati u dalji razvoj, jer bez njega nema buducnosti ni
vecinskom ni "malom" akcionaru. U jednom se ne slazem, a to je da se interesi vecinskog i malog akcionara razlikuju. Mozda vecinski mnogo vise obraca paznju na neke stvari samim tim sto je mnogo vise ulozio i cuva i razvija svoju investiciju, ali isto tako i mali zeli to isto. U principu, i velikog i malog interesuje jedno, a to je profit ili prinos na ulozena sredstva. Smatram da je kod nas osnovni problem bas ta dividenda, jer nekako je doslo do toga da vecinski smatra malog nepotrebnim teretom koga zeli da se otrese, ali naravno, ako je to moguce, da ga to vrlo malo kosta. Ovde je, opet nekako, sistem dozvolio da se profit izvlaci preko "rupa" u zakonima i zasto bi onda vecinski delio bilo sta.
Kada nekako uspemo da prevazidjemo taj problem, doci ce i do razvoja berze
Nazad na vrh Ići dole
flyer
Still learning
Still learning
flyer


Broj poruka : 122
Points : 374
Datum upisa : 07.07.2014

Da li deliti dividendu i koliko? Empty
PočaljiNaslov: xxx   Da li deliti dividendu i koliko? Icon_minitime11/11/2014, 15:08

Često se pojavljuje pitanje da li je bolje da firma isplaćuje dividendu ili ne ? Ili npr. imaš dvije firme. Pretpostavimo da imaju istu veličinu kapitala istu veličinu dugova, te istu zaradu. Npr. Firma A i B.
Firma A isplaćuje dividendu od kompletne dobiti, a firma B ne. Recimo da je danas cijena dionice na burzi jednaka. Koju je onda bolje kupiti ?

Pravi odgovor je jedan. Postavlja se pitanje koliko iznosi Povrat na kapital (tj ROE = neto dobit/kapital). On je npr kod NIS-a bio lanjski 30%. Ukoliko ja za sebe mislim da mogu više zaraditi godišnje od 30% onda je za mene dobro da mi firma isplati dobit...ukoliko mislim da ne mogu onda mi je bolje da firma tu dobit zadržava....Naravno, da je pretpostavka da će firma i dalje raditi s istom profitabilnošću (što npr. kod NIS-a ove godine neće biti slučaj)...

Potpuno isto kao kad novac ideš oročit u banku. Ukoliko banka daje 10%, a ja znam da na ulog mogu zaraditi više, meni se isplati dići sve i sam investirati. Ukoliko smatram da mi je to dovoljno onda ću sve ostaviti i dalje u banci....
Nazad na vrh Ići dole
 
Da li deliti dividendu i koliko?
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Naftna Industrija - NIIS 13. DEO
» KOLIKO POSLANIKA??
» KOLIKO LISTIRANIH NA BELEXU ???

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
BELEX Club :: Edukacija-
Skoči na: