BELEX Club
BELEX Club
BELEX Club
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
BELEX Club

Ekonomski Forum
 
PrijemTABLEEventsPublicationsTražiRegistruj sePristupi
 

 Lorencov sistem

Ići dole 
2 posters
AutorPoruka
Sneki
Beli Mag
Beli Mag
Sneki


Broj poruka : 5397
Localisation : Centar grada
Points : 6880
Datum upisa : 21.05.2007

Lorencov sistem  Empty
PočaljiNaslov: Lorencov sistem    Lorencov sistem  Icon_minitime8/9/2011, 02:26

Efekat leptira (fizika)

Edvard Lorenc je prvi vršio eksperimente vezane za haos. On je 1961. godine koristio numerički računarski model da ponovo obavi vremensku prognozu. Umesto originalnih .506127, ukucao je .506 misleći da će dobiti približan rezultat, međutim, računar je prikazao rezultat, koji nije bio ni blizu originalnom. Ustanovljeno je da čak i faktori koji su do tada smatrani nevažnim, mogu da utiču na vreme, koje će nakon nekoliko sedmica zahvatiti drugi kraj sveta. Metafora koja se upotrebljava za te nevažne faktore je „mahanje krila leptira“, zbog toga ova pojava dobila ime „efekat leptira“.

Edvard Lorenc je bio jedan od prvih koji je razvio numeričke modele atmosfere i za vremensku prognozu koristio računar. Dokazao je unutrašnju nemogućnost dugoročnih prognoza vremena i pomagao da se zasnuje proučavanje haosa. Haos je definisan kao nepravilno, nepredvidljivo ponašanje determinističkih nelinearnih dinamičkih sistema.

Lorenc je primetio da male razlike u početnim uslovima njegovih numeričkih modela atmosfere mogu, nakon relativno kratkog vremena, da dovedu do radikalno različitih ishoda. Shvatio je da su diferencijalne jednačine (jednačina u kojoj učestvuju promenljive i njihovi izvodi) koje se koriste u opisu ponašanja atmosfere, budući determističke, takođe veoma zavisne od početnih uslova i da se time upotrebljivost praktičkih vremenskih prognoza, ograničava na oko jednu sedmicu.

Lorencov antraktor

Leptirov efekat uz ilustrativan primer leptirovih krila, govori o osetljivosti dinamičkih sistema sa povratnom spregom (dinamički sistem je svaki sistem čije se stanje sa vremenom menja). Takvi sistemi tokom svog kretanja prelaze u stanje haosa čak i ako su uslovi pre početka kretanja malo drugačiji. Efekat leptira najbolje odlikuje klimatske sisteme na Zemlji, koji su izuzetno osetljivi na početne uslove.

Lorenc je nastavio da istražuje druge primere haotičnog ponašanja, utvrdivši da čak i vrlo prosti deterministički sistemi mogu pokazivati haotično ponašanje. Da bi ilustrovao haotičnu dinamiku takvih sistema, Lorenc je modelizovao takozvani „Lorencov atraktor“, trodimenzionalnu krivu u kojoj položaj tačke pretstavlja pokret dinamičkog sistema u faznom prostoru. Kriva pokazuje kako kretanje sistema neperiodično osciluje u ustaljenom položaju.

http://www.vecnavatra.com/pdf/Haos.pdf


Da i ja doprinesem teoriji!

Očekujem da Devix nastavi temu....
Čuveni Poenkare je tu valjda začetnik, kao i Horace Lamb, a ima i neki Rus koji je proučavao kako će se kretati dim zapaljene cigarete ... ne sećam se baš najbolje, ali pogledaću!!
suny

_________________
Kupite akcije, uzmite pilule za spavanje, spavajte i kada se probudite bićete bogati...
Nazad na vrh Ići dole
Racunarko
VIP
VIP
Racunarko


Broj poruka : 612
Godina : 45
Localisation : Beograd
Points : 2814
Datum upisa : 22.06.2010

Lorencov sistem  Empty
PočaljiNaslov: Re: Lorencov sistem    Lorencov sistem  Icon_minitime8/9/2011, 08:40

Sve ovo je samo zbog nelinearnosti Navije-Stoksove jednacine.

Ali kakva korist od toga? comp
Nazad na vrh Ići dole
 
Lorencov sistem
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Moj skalping sistem na demo acc

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
BELEX Club :: Sve vrste berzanskih analiza-
Skoči na: